Pierwsze treningi
Styczeń 13, 2017 | Motywacja

PIERWSZE TRENINGI – NAJCZĘSTSZE BŁĘDY

Okres ponoworoczny jest paradoksalnie najgorętszym ze wszystkich, jeśli chodzi o sportowy tryb życia. Wiele osób decyduje się na zmiany w swojej dotychczasowej egzystencji – pierwsze treningi, zdrowe odżywianie, niejednokrotnie popełniając przy tej okazji wiele błędów. O tym, jak ich unikać oraz co zrobić, by zmaksymalizować treningowe efekty, opowiada, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu, Leszek Górski – Master Trainer Tonezone!

Trudne początki

Najpoważniejszym, a zarazem najpowszechniejszym błędem, jaki popełniany jest w przypadku pierwszych treningów, jest błędne podejście do ćwiczeń i niedostateczne ich zaplanowanie. Jeśli na siłowni pojawia się osoba, która nigdy wcześniej nie miała z fitnessem do czynienia, ale chce zaczynać od najbardziej zaawansowanych zajęć i do tego o wysokiej intensywności, to dobrze jest poddać chwili refleksji swoje faktyczne możliwości. Nikt od początku nie może trenować z intensywnością i obciążeniem doświadczonego sportowca z dużym stażem, bo jest to fizycznie niemożliwe. Organizm takiej osoby po treningu ulegnie zakwaszeniu i przemęczeniu! Skutkiem tego początkowa motywacja szybko spadnie, a co za tym idzie, zmniejszy się ochota do uczestniczenia w zajęciach. Nikomu nie trenuje się dobrze z przeciążonym organizmem. Nie jest to ani zdrowe, ani satysfakcjonujące. To podstawowy błąd początkujących sportowców – za dużo w nich ambicji i chęci dorównania innym, a za mało chłodnej głowy i racjonalnego podejścia do swoich możliwości.

Trener też człowiek 🙂

Kolejnym, niezwykle częstym błędem, który popełniamy na początku, a który rzutować będzie na przyszłe efekty, jest obawa przed zadawaniem pytań. W Tonezone posiadamy najnowocześniejszy sprzęt do ćwiczeń w Europie, a co zupełnie naturalne z obsługą niektórych z maszyn osoby początkujące mogą mieć problemy. Nie należy się wtedy bać i unikać trenowania z ich użyciem, tylko od razu porozmawiać z trenerem! Nie polecam również szukania tych informacji w Internecie, czyli w miejscu, gdzie można znaleźć wiele nieprawdziwych treści, ale skorzystanie z wiedzy osoby w pełni doświadczonej w temacie. Warto pamiętać, że każdy, kto przechodził przez to samo, chętnie wesprze swoją wiedzą początkujących amatorów siłowni czy fitnessu. A błędy w technice popełniane na początku nie tylko zdecydowanie obniżają efektywność treningu, ale mogą być również niebezpieczne dla zdrowia. Trener jest właśnie po to, żeby pomóc osiągnąć cel jak najszybciej i jak najbezpieczniej dla zdrowia – w taki sposób, aby nie trzeba było eksperymentować na swoim ciele, ale można było wykorzystać efekty eksperymentów, które ktoś już kiedyś na sobie przeprowadzał!

Mierz się!

Jeśli poza poprawieniem ogólnej kondycji organizmu, zależy nam na osiągnięciu większych i konkretnie określonych celów, bardzo dobrym pomysłem jest – zamiast sprawdzania metodą prób i błędów znalezionych w Internecie planów treningowych – spotkanie się z trenerem na konsultację. Na początku należy dokonać całkowitego pomiaru swojego ciała, żeby wiedzieć, od czego zacząć. W ramach członkostwa w Tonezone gwarantujemy analizę składu ciała zanim rozpoczniesz pierwsze treningi, w trakcie trwania przemiany oraz wtedy, gdy uznasz, że osiągnąłeś swój cel. Mierzalność efektów treningu jest najważniejsza. Gdy widzimy zmiany, które odbywają się w naszym ciele od pierwszego dnia w sali fitness, to poprawia nam się samopoczucie i utrzymuje motywacja. Sami nie zawsze jesteśmy w stanie ich dostrzec, dlatego dobrze jest wspierać się metodami, jakie mamy w Tonezone.

Nie zapominaj o…

Najczęstszą przyczyną, która hamuje jakikolwiek progres i jest powodem tak wielu niespełnionych postanowień, jest również zaniedbanie kwestii żywienia. Tymczasem wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych w dużej mierze determinuje końcowy sukces! Dobrze jest rozpocząć od przeanalizowania tego, co jedliśmy w mijającym tygodniu. Należy wykreślić z jadłospisu produkty, które nie są zdrowe oraz wybrać te, które lubimy i które warto uwzględnić w diecie. W tym przypadku również wskazana jest konsultacja z trenerem, który dzięki swojemu doświadczeniu doradzi oraz nakieruje nas na odpowiednią ścieżkę dietetyczną. W końcu systematyka i regularność posiłków to klucz do dobrego samopoczucia, poprawy formy, zbudowania masy mięśniowej, a także utraty wagi.

Pierwsze treningi to ogromne wyzwanie dla Twojego organizmu! Zaufaj nam! Z Tonezone Ci się uda!

Odbierz zaproszenie