Styczeń 3, 2017 | Motywacja

JAK UTRZYMAĆ MOTYWACJĘ DO ĆWICZEŃ?

Wraz z rozpoczęciem Nowego Roku w głowach wielu z nas kiełkuje myśl, że może warto wykorzystać ten moment i zmienić coś w swoim życiu. Zazwyczaj plany takie rozmywają się jednak już po upływie kilku tygodni, a wielka zmiana odkładana jest na początek kolejnego roku. Jak temu zaradzić i co zrobić, by tym razem się udało?? Jak utrzymać motywację do ćwiczeń? Pytamy trenerów Tonezone fitness multiplex, którzy już z niejednymi kryzysami sobie poradzili.

Paula Leszczyńska:

Jak utrzymać motywację do ćwiczeń? Dobrym sposobem jest znalezienie sobie partnera treningowego. Taka druga osoba potrafi być bardzo motywująca i zawsze, kiedy nie chce nam się ćwiczyć, może nas napędzić do działania. Dwie trenujące osoby pomagają sobie wzajemnie. Oczywiście trzeba też wybrać sobie jakiś ideał, cel do którego chcemy dążyć, żeby nie ćwiczyć dla samego faktu ćwiczenia, tylko krok po kroku zbliżać się do tej wyobrażonej, wymarzonej wersji siebie. Skuteczność tej metody mogę potwierdzić, bazując na własnym doświadczeniu. Na mnie podziałało, więc dlaczego nie miałoby poskutkować i na Was – członków Tonezone? Dobrym pomysłem jest robienie sobie ponadto co jakiś czas zdjęć – tak, abyśmy mogli zobaczyć i porównać osiągnięte efekty. Jesteśmy przyzwyczajeni do swojego widoku, więc patrząc w lustro, nie zauważamy powolnych zmian nawet wtedy, gdy są już one widoczne dla innych. A jak zrobimy zdjęcie, a potem po miesiącu kolejne, to uderzy nas, że coś rzeczywiście się zmieniło. I myślę, że to jest taki główny motywator… Wiemy do czego chcemy dążyć i widzimy, że w tym dążeniu posuwamy się ciągle do przodu!

Marcin Fernando:

Aby nie zaniechać treningów po miesiącu zmagań ze swoim noworocznym postanowieniem, przede wszystkim nie powinniśmy się rzucać z motyką na słońce. Nie ma sensu obiecywać sobie, że od razu będziemy chodzić na siłownię pięć razy w tygodniu. Początkowo może nawet uda się to osiągnąć, ale szybko się zmęczymy, a zapał minie. Restrykcyjne przestrzeganie diety, odmawianie sobie od razu wszystkich dotychczasowych przyjemności itd… na to przyjdzie czas. Wszystkie zmiany trzeba wdrażać stopniowo, żeby od razu się nie wypalić. Nie ma możliwości, by narzucać sobie ogromne tempo zmian przez dłuższy okres czasu. Póki się nam to naprawdę nie spodoba i nie stanie się integralnym elementem codziennego życia, to trzeba do tego podchodzić rozsądnie. A kiedy już kryzys motywacyjny przyjdzie, bo zapewne przyjdzie, trzeba go przełamać. Zdać sobie sprawę, że robimy to tylko i wyłącznie dla siebie, ma to nam sprawiać przyjemność, być zabawą. Lepiej ćwiczyć lżej i mniej restrykcyjnie, a dłużej, niż zacząć ostro, ale zostawić to wszystko po miesiącu. Oto moje sposoby na to, jak utrzymać motywację do ćwiczeń!

Marcin Samborski:

Uważam, że przede wszystkim trzeba sobie od razu postawić cel. Codziennie wieczorem przed spaniem zapisać sobie zadania, jakie chcemy wypełnić w następnym dniu. Stworzyć listę, żeby móc później samego siebie rozliczyć z całego dnia. I to się tyczy każdego aspektu, nie tylko siłowni i sportowego, zdrowego trybu życia. W treningu trzeba sobie wyznaczyć pośrednie cele, nie stawiać od razu jakiegoś wielkiego i odległego, bo przybliżając się do niego powoli możemy gubić motywację. A co dwa miesiące realizując kolejne kroki, będziemy zadowoleni z widocznego progresu. Spalenie tkanki tłuszczowej w danym procencie, zbudowanie konkretnej masy mięśniowej… Cele możemy stawiać naprawdę dowolnie. To samo w kwestii dietetyki, nie odmawiajmy sobie wszystkiego od razu, tylko stopniowo, metodą małych kroczków. W styczniu nie jem słodyczy, w lutym dołożę do tego coś innego. Postawmy sobie cel, ale pamiętajmy też o idei samego działania, żeby to wszystko prowadziło do czegoś, co ma nas uszczęśliwić. Dobrym pomysłem jest również wrzucenie zdjęcia ze swoim wzorcem na tapetę telefonu, tak żeby kilka razy dziennie widzieć ten swój ideał, do którego dążymy, patrzeć na niego i rozbudzać swoją motywację. Ja motywuję się w taki sposób i dotychczas nigdy się nie zawiodłem!

Możesz na nas liczyć!

Odbierz zaproszenie