Maj 19, 2017 | Motywacja

CIAŁO – UMYSŁ – TRENING

Mówi się, że trening ma wpływ na wszystkie aspekty życia. Sportowcy, którzy regularnie ćwiczą na siłowniach twierdzą, że poza oczywistym wpływem na mięśnie i ciało, sumiennie wykonany trening nie pozostaje bez znaczenia dla mentalności trenującego. O triadzie CIAŁO – UMYSŁ – TRENING, czyli o tym, jak sport zmienia podejście do całego życia, opowiada Zuzanna Bręk – trenerka Tonezone!

Jak to jest, że po tylu latach regularnego treningu na najwyższym poziomie intensywności w dalszym ciągu z uśmiechem na twarzy zakładam sportowe buty i przychodzę na siłownię? Dlaczego aktywność, która może po pewnym czasie stanowić pewną monotonnie, nie nudzi się i za każdym razem wzbudza emocje?

To, co popycha mnie w stronę kolejnych wizyt na siłowni, to następne wyzwania oraz coraz wyższy poziom stawianych przed sobą poprzeczek. Na treningu udowadniam sobie, jak wiele mogę osiągnąć, uzyskując pełną kontrolę nad swoim ciałem, nie poddając się zmęczeniu i, pomimo wycieńczenia, kontynuując mozolną wspinaczkę na szczyt. Dlatego nie może tu być mowy o rutynie, ponieważ sport pozwala mi testować samą siebie w nieskończoność!

To wszystko powoduje istotną zmianę mentalności, która zastosowanie ma nie tylko na sali treningowej. Dlaczego nie miałoby funkcjonować to na podobnej zasadzie w codziennych, życiowych sytuacjach? Kiedy wydaje się już, że świat wali się na głowę, wszystko idzie nie po Twojej myśli… wtedy automatycznie działają w głowie mechanizmy, które tak wiele razy funkcjonowały na treningu. Uświadamiasz sobie, że pomimo przeciwności i problemów, dasz sobie radę, że stać Cię na rzeczy, które jeszcze jakiś czas temu byłyby nie do pomyślenia!

Właśnie to jest największą tajemnicą treningu. Na siłowni, w sportach walki, podczas biegania lub każdej innej aktywności fizycznej, w której się realizujesz, nie chodzi o to, by doprowadzać ciało do perfekcji. To, co dzieje się z naszą fizycznością, jest wyłącznie przyjemnym skutkiem ubocznym. Prawdziwa zmiana zachodzi w głowie – to tam, kiedy wejdziesz w treningowy rytm i regularność, dzieją się przemiany, które wpływać będą na wszystkie aspekty życia. Cech, w których nabyciu pomaga sport jest znacznie więcej – pewność siebie, dyscyplina, pokora i cierpliwość…

Trening to dbanie zarówno o ciało, jak i o umysł. Daj się pochłonąć wysiłkowi, a kiedy wpadniesz w swój rytm, uświadomisz sobie, że zakochałeś się w tym i nie ma już odwrotu. Trening stanie się częścią Ciebie i nie będziesz mógł wyobrazić sobie dnia bez chociaż chwili spędzonej na ćwiczeniach. Nawet gdy pojawią się momenty zwątpienia, zmęczenie lub chęć lenistwa, zrób wszystko, by mimo tego wykonać swój plan. Satysfakcja, jaką daje przełamanie własnej słabości, jest nieporównywalna z niczym innym! To właśnie te treningi, które wiązały się z największym wyzwaniem psychicznym, stanowią najważniejszy czynnik pozytywnych zmian zachodzących w Twojej mentalności. Pamiętaj, NIGDY nie żałuje się dobrze zrobionego treningu!

Odbierz zaproszenie