Sierpień 4, 2017 | Motywacja, Trening

Bezpieczne wakacje! Skuteczny system samoobrony

Wakacje to czas wymarzonego przez wszystkich wytchnienia od obowiązków dnia codziennego, okres zbierania sił witalnych i relaksu, podczas którego jednak narażeni jesteśmy na napotkanie groźnych dla nas sytuacji. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo! i poznaj techniki samoobrony. Szymon Milej – prowadzący zajęcia z Samoobrony, przedstawia kilka najważniejszych zasad, dzięki którym poczujesz się pewniej i bezpieczniej podczas konfrontacji z napastnikiem.

1. Unikaj niebezpiecznych miejsc i sytuacji

Jeśli wracając do domu w godzinach późnowieczornych lub nocnych, czeka Cię jeszcze piesza wędrówka, postaraj się zaplanować drogę powrotną, w taki sposób, aby nie prowadziła przez ciemne parki czy inne miejsca, które z reguły są mniej bezpieczne. Zamiast tego wybierz, być może dłuższą, ale lepiej oświetloną trasę, która jest częściej uczęszczana. Jeśli widzisz idącą w Twoim kierunku podejrzanie zachowującą się osobę lub grupę, lepiej wybierz drogę na około – za wszelką cenę staraj się unikać bezpośrednich spotkań. Lepiej nie kusić losu

2. Staraj się „negocjować”

Jeśli pomimo Twoich prób, dojdzie do interakcji z osobą, która jest agresywna, zawsze staraj się „negocjować”. Nigdy nie prowokuj! Jeśli trafisz na złodziejaszka, który chce Twój portfel, oddaj mu go i jak najszybciej oddal się z miejsca napadu, a następnie poinformuj o zdarzeniu policję. Jeśli zaś jest to ktoś szukający zaczepki, staraj się możliwie załagodzić sytuację i, co najważniejsze, jak najszybciej oddal się od takiej osoby.

3. Zachowaj dystans

W przypadku, gdy podjęte negocjacje nie przynoszą skutku, wówczas bezwzględnie zachowaj dystans. Im ktoś jest dalej od Ciebie, tym więcej czasu masz na reakcję, obronę czy ucieczkę.

4. Uciekaj!

Jeśli jednak sytuacja się zaostrza, a zachowanie odpowiedniego dystansu jest niemożliwe, uciekaj!

5. Broń się!

Nie masz możliwości ucieczki, broń się, używając wszystkiego, co masz pod ręką. Mogą to być klucze, gałąź, telefon komórkowy czy gaz – wszystko, co wzmocni Twój atak będzie Twoim sprzymierzeńcem. Gaz jest jednym z wielu narzędzi, które poprawnie użyte skutecznie zwiększają szanse podczas sytuacji niebezpiecznych, lecz nawet najlepszy gaz jest bezużyteczny na dnie torebki czy w plecaku, gdzie podczas niespodziewanego (a zazwyczaj taki on jest) ataku jest niemożliwy do wydobycia. Jeśli już masz gaz czy jakikolwiek inny sprzęt do samoobrony, musisz mieć przećwiczone szybkie i sprawne wyjmowanie go. To bardzo ważne, szczególnie że będziesz działać pod wpływem dużego stresu.

Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć różnego rodzaju niebezpieczeństw. Zawsze jednak staraj się je przewidywać, być o krok do przodu i nie bagatelizować sprawy, twierdząc, że nigdy Cię nie spotkają. Podczas zajęć Samoobrony w Tonezone poznasz tajniki skutecznego systemu obrony przed przeciwnikiem, zyskasz opanowanie, większą pewność reakcji oraz wyrobisz w sobie prawidłowe odruchy. Trenujemy w każdą środę o 17:30 i sobotę o 12:00. Pamiętaj, będąc świadomym, już zwiększasz swoje szanse!

Odbierz zaproszenie