sierpień 12, 2017 | Dieta, Zdrowie

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY DIETETYCZNE!

O podstawach zdrowego odżywiania mogliście przeczytać w poprzednim poście Marcina Fernando – trenera Tonezone. Teraz pora pójść o krok dalej w stronę zdrowego trybu życia i dowiedzieć się, w jaki sposób uniknąć najczęściej popełnianych przez osoby trenujące błędów dietetycznych!

1. Skoro ćwiczę to mogę jeść więcej

Oczywistym jest, że wykonując dodatkowy wysiłek fizyczny, zużywamy więcej nagromadzonej energii. Nasz organizm domaga się uzupełnienia zużytych kalorii, a sumienie, ze względu na wykonaną pracę, zdaje się być czyste, pomimo potreningowej konsumpcji słodyczy czy fast foodów. Łatwo jest wtedy odbiec od zasad racjonalnego odżywiania i coraz częściej sięgać po przetworzoną, bardziej kaloryczną żywność. Jedząc smakołyki czujemy się bezkarni i usprawiedliwieni odbytym treningiem. Jednorazowe odstępstwo od zasad zdrowego żywienia na pewno nie zaszkodzi, natomiast trzeba uważać, by nie wyrobić w sobie niedobrych nawyków związanych z potreningową konsumpcją! Warto mieć na uwadze, skąd pochodzą dodatkowe kalorie, którymi uzupełnić planujemy zużytą energię i czy rzeczywiście nie przekraczamy znacznie naszego zapotrzebowania kalorycznego. Ćwiczenie i zbilansowana dieta iść powinny w parze. Pamiętaj, że jedząc zdrowe, nieprzetworzone produkty, zjesz mniej niż sięgając po szybkie przekąski. Zwróć uwagę na reakcję swojego organizmu na posiłki z konkretnymi proporcjami zawartości białka, węglowodanów i tłuszczy. Każdy organizm jest inny, więc poznaj swój i uwzględnij tę wiedzę nie tylko w posiłkach potreningowych, ale podczas całego dnia.

2. Ciężki trening i głodówka – sukces murowany!

Cele treningowe stawiane sobie przez trenujących bywają różne – jedni chcą schudnąć, inni wręcz przeciwnie, przytyć i zbudować mięśnie, jeszcze inni starają się utrzymać aktualny poziom wagi. Mimo wszystko, gdyby zebrać losową grupę trenujących na siłowniach osób, większość z nich będzie chciała zredukować masę swojego ciała. Częstym błędem jest narzucenie sobie wtedy szybkiego tempa – intensywne treningi i dieta uboga w kalorie nie są rozwiązaniem! Ciężkie ćwiczenia palą bardzo dużo kalorii, a skromne posiłki pozostawiają organizm na dużym deficycie kalorycznym. Teoretycznie, mówi się, że aby zredukować swoją wagę, trzeba ten deficyt osiągnąć. Wszystko jednak w granicach rozsądku, połączenie ciężkiego treningu z brakiem energii dostarczanej pod postacią pokarmu może być niebezpieczne dla zdrowia i przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Wysiłek fizyczny, tak jak niezdrowa dieta, to dla organizmu czynniki stresujące. Sport zazwyczaj kojarzy się nam z czymś sprawiającym przyjemność, jednak w połączeniu z brakiem energii, będzie sprzyjał zachwianiu równowagi układu hormonalnego. Wzrost poziomu kortyzolu, hormonu stresu, skutecznie zahamuje procesy redukcyjne. Dodatkowo, uboga dieta przyczyni się do spowolnienia metabolizmu, a to że ćwiczymy więcej nie będzie wcale pomocne.

Jak uniknąć takiej sytuacji? Przede wszystkim należy pilnować, aby dieta dostosowana była do prowadzonego trybu życia oraz kalorycznego zapotrzebowania w zależności od intensywności treningów. Jeśli chcemy uzyskać ujemny bilans kaloryczny, to musimy zadbać o niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze i upewnić się, że bilans nie będzie zbyt niski.

3. Ćwiczę wieczorem i nie jem kolacji

Nie jem kolacji. Nie jem po 18:00… To tylko kolejne, regularnie powtarzane mity, które wciąż są bardzo często praktykowane. Co jest złego w jedzeniu wieczorem? Co jest złego w zjedzeniu kolacji, zwłaszcza po treningu? Nic! Konsumpcja zbilansowanego, złożonego zarówno z białka, tłuszczy i węglowodanów, posiłku jest wręcz wskazana, nawet jeśli jest już bardzo późno, a Ty dopiero wracasz z treningu. Oczywiście, należy zachować umiar i nie wciskać w siebie jedzenia na siłę, ale nie ma także powodów, by odmawiać sobie ostatniego posiłku w ciągu dnia – zwłaszcza, jeśli odczuwamy głód.

Po treningu, szczególnie takim, który wykorzystał zapasy glikogenu mięśniowego, nasz organizm będzie dążył do uzupełnienie energii w mięśniach oraz wątrobie. Dostarczając mu zdrowego pożywienia, wspomagamy go w lepszej regeneracji. Jeżeli w naszej diecie zabraknie wartości odżywczych, wówczas nie mamy warunków do odpoczynku, odbudowy, a w dłuższej perspektywie – do uzyskania efektów w postaci wytrzymałości i siły, a także pożądanego składu ciała. Po wieczornym treningu nie trzeba się objadać, ale warto postawić na lekki, zbilansowany posiłek.

Odbierz zaproszenie